Atrakcyjność turystyki medycznej w Polsce - analiza przyczyn

blog_2

Czy Polska może być atrakcyjna jako kraj przyciągający turystów medycznych? Jeszcze kilka lat temu trudno byłoby wyobrazić sobie udzielenie twierdzącej odpowiedzi na tak postawione pytanie, dziś jednak nie jest to już wcale aż tak nieprawdopodobne. Co więcej, można mówić o spektakularnym wręcz zainteresowaniu, jakie wzbudza nasz kraj. Z roku na rok okazuje się zresztą, że ma on coraz więcej do zaoferowania turystom medycznym. Na pierwszy plan wysuwa się personel medyczny, który zwraca na siebie uwagę ze względu na znakomite wykształcenie. Warto jednak zwrócić uwagę również na solidnie wyposażone gabinety dostosowane do wykonania praktycznie każdego zabiegu. Okazuje się przy tym, że nie powinniśmy wstydzić się również polityki cenowej, te bowiem są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż to, co może zaproponować szereg innych państw.

Okazuje się zresztą, że do niedawna lekceważona turystyka medyczna zaczyna być postrzegana jako gałąź polskiej gospodarki o bardzo dużym znaczeniu. Rośnie przecież nie tylko liczba turystów, ale również placówek medycznych zajmujących się jej obsługą. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z sektorem, który jest postrzegany jako stwarzający szereg czekających na wykorzystanie możliwości. Oczywiście, silna pozycja Polski pozostawałaby z pewnością w sferze marzeń, gdyby nie polityka cenowa prowadzona przez właścicieli klinik zlokalizowanych w naszym kraju.

Koszty oferowanych w Polsce usług medycznych są zdecydowanie niższe niż na Zachodzie, różnica może przy tym sięgać zarówno czterdziestu, jak i osiemdziesięciu procent. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że w ślad za wysokim standardem usług podąża krótki czas oczekiwania na ich realizację. Osoby, które szukają wsparcia medycznego doceniają i to, że polski personel medyczny zna języki obce. Turyści medyczni często nie poprzestają zatem na jednej tylko wizycie, ale chętnie wracają do naszego raju. Same zabiegi również charakteryzują się na tyle dużą różnorodnością, że każdy jest w stanie wskazać ten, który cieszy się w jego przypadku szczególnym zainteresowaniem.